Procedury

Fyzio- a rehabilitační procedury

Individuální fyzioterapie

zahrnuje vyšetření a terapii dle různých konceptů, vždy podle konkrétní příčiny problému. Snaha je, aby si člověk uvědomil příčinu vzniku jeho problému a mohl najít způsob jak změnou svých pohybových návyků vytvořit podmímky pro zhojení poškozené či regeneraci postižené tkáně či struktury.

V rámci individuální fyzioterapie využíváme koncept Spiraldynamik®.

Spiraldynamik®

je inovativní koncept pohybu a terapie. Spiraldynamik® vychází z těchto principů.

Příroda – dvojítá spirála (helix) a polarita se objevují všude – kolem nás, ale i v nás samotných. V přírodě nacházíme spirálu na každém vývojovém stupni a každém kroku především proto, že je flexibilní, stabilní a současně orientovaná v prostoru.

Evoluce – optimální pohybová funkce je jasně definována v 3D dynamice pohybu člověka, která se vyvíjela po mnoho miliónu let.

Prostor- pohybujeme se v trojrozměrném prostoru s využitím tří prostorových os. Kulové těleso má možnost se kolem tří os točit a zároveň podél tří os posunovat. Totéž platí pro pohyb lidského těla.

3D pohybová mnohočetnost – Pohybová inteligence člověka znamená, že tělo ví, z kterých komplexních možností si může vybrat. Jde o 6 rotačních a 6 translokačních pohybů, což je celkem 12 stupňů volnosti pohybu např. lopatky, hrudníku i celého těla.

Spirální princip – při globálním pohybu v chůzi, při běhu a lezení dochází k pravolevému sešroubování trupu a propojení se spirálami dolních a horních končetin. Ve sportu a tanci je tak umožněna vysoká elasticita těla a efektivita pohybu.

Systematičnost od hlavy až k patě – celá spirální struktura stavby člověka vykazuje jasnou logickou systematičnost. To sice není zcela nový objev, ale experti Spiraldynamik® opět toto odhalují, nově definují a prakticky využívají.

čerpáno z propagačního letáku Spiraldynamik®.

bližší informace v odkaze na  Spiraldynamik®

TECAR terapie WINBACK 1S –

využívá energii vysokofrekvenčníh proudů v rozsahu 300 KHz ,500 KHz a 1 MHz v závislosti na vybraném nastavení.  Tento neinvazivní proud stimuluje přirozené tělesné reparační mechanismy, podporujíc mezibuněčnou výměnu.  V kombinaci s terapeutovým manuálním přístupem nabízí výborné rehabilitační výsledky, díky rychlé obnově svalových a kloubních funkcí.

http://www.winback.com/en/

Své uplatnění nachází:

V traumatologii u poranění pohybového aparátu – kontraktury, natažení a natržení vazů, svalové zranění, tendinitidy, synovitídy, bursitídy apod.

Revmatologii při léčení bolestivých onemocnění kloubů – degenerativní osteoartritis, artritis.

Flebologii hloubková lymfatická drenáž, oběhové problémy.

U bolestivých stavů. Zánětlivé procesy, které vedou k bolestem končetin a páteře – bolest krku, zad a bederní páteře.

Sportu. Regenerace a příprava před výkonem.

Kontraindikace: kardiostimulator, kardiodefibrilátor, insulinová pumpa, tromboflebitida, těhotenství, růstové zóny u dětí, rakovina, horečka, infekce, necitlivost na telpo.

LASER terapie 

jedná se o léčbu emitovaným synchonizovaným světlem o specifické vlnové délce.  Terapie laserem redukuje bolest, urychluje proces hojení a snížuje zánět v tkáních. Pokud je laserový paprsek nasvícen na kůži, dochází k uvolnění fotonů, které se dostávají do tkáně až k buněčným mitochondriím, kde dochází k uvolnění jejich energie. To má za následek celou řadu biochemických reakcí.

Biologický efekt laseru

Protizánětlivý

Analgetický

Urychlení hojení a růstu buněk

Zvýšení vaskulární aktivity

Zvýšení metabolismu v nasvícené tkáni

Ovlivnění spoušťových bodů a akupunkturních bodů neinvazivní cestou

Indikace: vymknutí kloubů, zánětlivé procesy úponů a šlach, hojení jizev a ran, hojení po zranění, regenerace kostí, regenerace tkání, proleženin, vředů, otoky, otoky po vymknutí, chondropatie, bolestivé stavy páteře, ischias, kořenové syndromy zanětlivého a biomechanického původu, kloubní bolesti (potlačení zánětlivého procesu), zánětlivá a degenerativní neuritis a neuropatie, svalové kontraktury a myofasciální spoušťové zóny,

Ajurvédské procedury

Kajásek ( Kaya Seka, Sarvanga Snéha Dhara, Pizhičili)

  jedná se o tradiční proceduru ajurvédského systému . Při této proceduře je celé tělo poléváno nahřátým olejem v různých pozicích. Díky kontaktu velké plochy tělesné kůže, dochází k postupnému promaštění a prohřátí celé periferie. Ájurvédská tradice ji popisuje jako  jednu z nejlepších terapií při balancování VÁT dóši.  Jsou popisovány blahodárné účinky na kůži, pro lidi bojující se suchostí a chladem a tím spojenými problémy.

V ájurvédské tradici je indikována při problémech jako paralýza, hemiparéza, poliomyelitis, paraplegie, osteoarthritis (Sandhigata Vata), revmatoidní artritída (Ama Váta), ankylosující spondylitys, polymyalgia rheumatica, fibromyalgie, Guillain Barre syndrom, stenózy páteřního kanálu, spina bifida apod…

Oleje bohaté na vysoké množství vitamínu E a dalších antioxidantů pomáhají k vyloučení látek rospustných v tucích a zároveň dolpnění potřebných stopových prvků skze prostup kůže.

Širobasti 

 Širo znamená hlava a basti je původně měchýř, zde v tomto kontextu se jedná o udržení oleje na skalpu hlavy. Vytvořením speciálního čepce, který je zezhora otevřený, vznikne ohrada pro aplikaci oleje. Snaha je udržet pokožku hlavy promaštěnou po danou dobu. Je to jedna z dalších ajurvédských technik na balancování Vát v hlavě.

DÁTÁ Snehan

Jedná se o masážní techniku, která vznikla v Čechách na základě původních ájurvédských principů. Je to technika diagnosticko terapeutická ušitá na míru našemu klimatu a konstituci. Velmi účinná při uvolňování  ztuhlosti a zkrácení tkání.  Tím dochází k uvolnění i kloubního aparátu těla a obnovení jejich funkce.

PINDA Svédan

Než začne tato procedura, ošetřovaný by měl mít již strávené předešlé jídlo. Této proceduře předchází abhjanga – olejové promáštění těla neboli olejová masáž těla či ošetřované části. Během procedury je pacient masírován pytlíky (potali) naplněné směsí bylin, nebo vařenou rýži či solí, dle typu pinda svéda.

V klasických textech je indikována při těchto potížích: neuralgické bolesti, únava, spasticitě, rigiditě, hemiplegii, bolestech beder, ischias, skolioze, zvětšené kyfóze, zbytkové paralýze po obrně, svalové dystrofii, artritidě, myopatii…